Олександр Хвостенко-Хвостов

1895- 1968

Мистецьку освіту здобув у Московському училищі живопису, скульптури й архітектури.

З 1918 р. працював в Україні у книжковій та газетній графіці, був художником Київського оперного театру «Музична драма».

У 1918-1919 рр. вчився в художній майстерні Олександри Екстер у Києві.

В 1919 переїхав до Харкова. Працював в  Героїчному театрі, Першому державному театрі. Від 1925 року художник-постановник і головний художник Харківського театру опери та балету. Паралельно ставив у Київському театрі опери та балету.

Народний художник УРСР (1945).

З 1946 по 1952 Хвостенко-Хвостов був головним художником Київського державного театру опери і балету.

Борис Косарєв писав про нього: «Він знав безліч сценічних прийомів і з великим хистом ними користувався. Пригадую, в одному спектаклі особливо вдало з погляду просторового вирішення намалював він ліс, крізь який виднілися небо та хмара. Все сприймалося жваво, рухливо, переконливо до ілюзорності. І що ж? Задник, виявилося, був не цільним, а прорізним, і в прорізах містилися «язики» з деталями дальшого плану. Прийом, що його колись винайшов Роллер, у Хвостенка-Хвостова зажив новим життям. Яскравим спогадом живуть у моїй пам’яті: конструктивне оформлення «Тома Сойєра» у Дитячому театрі Харкова (зелене з помаранчевим драпування з китицями, опущене на станок-декорацію); панно у спектаклі «Хобо» із зображенням фотографій хмарочосів, намальоване на гранях станків кубічної форми. Ці декорації рухалися, відкривалися, перекривалися…

Пам’ятаю також оригінальний радіус у «Наталці Полтавці» (режисер І. Мар’яненко) — артистично намальоване листя верби… У декораційному мистецтві Хвостенко-Хвостов був, як то кажуть, царем і богом. Олександр Веніамінович мислив категоріями сцени як режисер. «Розумієш, старий,- казав він,- на сцені треба будувати майданчики. Без них режисеру ніде буде мізансценувати».

 

Цікава література:

1. А. Драк. О. В. Хвостенко-Хвостов. 1962.

2. Г. Коваленко (Москва) Украинский театральный конструктивизм: особенности генезиса и национального своеобразия

3. Д. Горбачов. Олександр Хвостенко-Хвостов. Сценограф, живописець, графік.  1987.

 

Вистави